PROGRAM

Warszawaki Dzień Kaligrafii

Zapraszamy do Galerii Pięknych Książek na spotkanie z kaligrafią.
Chcemy tym wydarzeniem rozpocząć świętowanie Światowego Dnia Pióra Wiecznego. Z tej okazji nie zabraknie konkursów i miejsca przy stole, by coś napisać. To będzie wyjątkowy wieczór w towarzystwie liter i ludzi o ładnym charakterze (pisma też 😉 Podczas imprezy będzie można wesprzeć finansowo działalność Galerii, kupując własnoręcznie wydrukowaną pamiątkową kartkę.

Wstęp jest wolny. Do zobaczenia!


 

Słów wypowiadanie – wieczór ze słowem poetyckim Piotra Dąbrowskiego

czwartek, 16. listopada, godz. 19:20.

Słowa czytane – wypowiadane będą stanowić jedną tkankę z dźwiękami gitary elektrycznej Wojtka Więckowskiego. W swoich tekstach poetyckich autor próbuje zapisać złapane wrażenia – myśli, obrazy, dźwięki, odczucia, wizje. Są to słowa zapisane w syntetycznej formie, dążące ku lapidarności, aby swym znaczeniem były jak najbliżej tego, co wydarzyło się i zostawiło ślady.

Piotr Dąbrowski – artysta wszechstronny, perkusjonista, plastyk, intuicjonista, autor tekstów poetyckich. Poszukuje w grze na perkusji i otoczeniu obrazów, brzmień i barw. Podobnie jak w swej twórczości plastycznej stawia na prostotę i surowość formy. Występuje z programem solowym „Medytacje dźwiękowe na perkusję solo”. Autor muzyki do spektaklu Romana Woźniaka “Tłumaczenie z języka”, spektaklu tanecznego „Niepoważnie kobiece”, współtwórca muzyki do spektaklu „Tyki-dusze-nar-Europa”, z Rayem Dickaty współtworzył muzykę do spektaklu „Czy to jest Europa?”.Współtworzy WARSAW IMPROVISERS ORCHESTRA, trio Cicha Woda, kwartet Casting Lots, trio Lotka. Prowadzi zajęcia edukacyjne, plastyczne i dźwiękowe dla dzieci. W 2016 roku wydał własnym sumptem materiał na perkusję solo pt: “Makrlofid”. Swoich tekstów poetyckich używał w duecie z Antonina Nowacką, wokalistką, Iwoną Jędruch, multiinstrumentalistką, czy w połączeniu z poezjami Gosi Zagajewskiej, podczas koncertów kwartetu Casting Lots.

Wstęp wolny, mile widziany dobrowolny datek dla artystów po występie.

Strony artysty: https://soundcloud.com/piotr-d-browski-2; www.ojta.net


A TO JUŻ BYŁO:


♠ Koncert zespołu Sol et Luna – Pieśni mi(s)tyczne 

 

Zespół Sol et Luna, czyli duet Mieczysław Litwiński (głos, harmonium, skrzypce, altówka, tar, setar) oraz Suzanna Krasoczko (głos, harmonium, dał, flety proste), wystąpi w Galerii w piątek, 20 października o godz. 19.

Sol et Luna

Zespół Sol et Luna (z łaciny: Słońce i Księżyc) to jedno z najciekawszych zjawisk niezależnej polskiej sceny muzycznej początku XXI wieku. Muzyka, jaką uprawia, wymyka się próbom łatwej klasyfikacji. Na ogół sytuuje się pomiędzy muzyką klasyczną, współczesną oraz tradycyjną muzyką świata. Jest to muzyka kosmopolityczna, wizyjna, określana niekiedy jako “music of the future”. Repertuar zespołu składa się z autorskich pieśni Litwińskiego, ale także klasycznej muzyki perskiej, tradycyjnej muzyki litewskiej, chińskiej, muzyki średniowiecza i wielu innych inspiracji muzycznych z całego świata. Cechą charakterystyczną zespołu jest jego wirtuozeria wokalna i instrumentalna oraz potraktowanie głosu: wiele utworów śpiewanych jest unisono, z wielką mocą, głos męski i żeński dopełniają się nawzajem, tworząc niby jeden, “nieziemski głos”, zaś w licznych sekcjach improwizowanych wędrują swoimi ścieżkami zabierając ze sobą słuchaczy.

Więcej informacji o artystach: http://soletluna.republika.pl//


♠  Efim Chorny i Susanna Ghergus: koncert pieśni żydowskich ze Wschodniej Europy

 

Efim Chorny (śpiew) i Susanna Ghergus (fortepian) wystąpią w Galerii w niedzielę, 15 października o godz. 19.
Mamy przyjemność ogłosić, że naszym przyjaciołom z Mołdawii na tyle spodobało się w naszych progach, że wracają na jeszcze jeden koncert. Efim Chorny i Suzanna Ghergus są wykonawami i popularyzatorami wschodnioeuropejskiej pieśni żydowskiej, w tym przede wszystkim muzyki Żydów z Besarabii. Nagrywali liczne płyty, koncertowali m.in. w Filharmonii w Monachium, w Queen Elizabeth Hall w Londynie i w nowojorskim Lincoln Center. Od lat uczestniczą w festiwalach muzyki klezmerskiej w Zachodniej Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, w Rosji i na Ukrainie. W swoim rodzinnym Kiszyniowie stworzyli Teatr Piosenki Żydowskiej, którym kierują.
Więcej informacji o artystach: http://www.klezmeralliance.com/

 


♠  Efim Chorny i Susanna Ghergus: muzyka żydowska z Mołdawii

 

Efim Chorny (śpiew) i Susanna Ghergus (fortepian) wystąpią w Galerii w sobotę, 16 września o godz. 19.
Specjalnością Efima i Susanny jest muzyka Żydów z Besarabii, w Polsce mało znana. Nagrywali liczne płyty, koncertowali m.in. w Filharmonii w Monachium, w Queen Elizabeth Hall w Londynie i w nowojorskim Lincoln Center. Od lat uczestniczą w festiwalach muzyki klezmerskiej w Zachodniej Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, w Rosji i na Ukrainie. W swoim rodzinnym Kiszyniowie stworzyli Teatr Piosenki Żydowskiej, którym kierują.
Więcej informacji o artystach: http://www.klezmeralliance.com/
Efim Corny i Susanna Ghergus

 

JACEK BĄKOWSKI : ŚRODEK ŚRODKA
Piątek, 21 kwietnia, godz 18.

“Jestem człowiekiem, który sztuką zajmuje się z konieczności. To znaczy nie mogę tego nie robić. Kiedy nowy pomysł zaczyna mnie “swędzieć” w głowie, muszę szukać stosownego medium, by go zrealizować. Raz jest to tekst, raz fotografia a czasem obiekt taki jak instrument muzyczny lub linia rysowana na ścianie. Różnorodność owa bierze się z wykształcenia filozoficznego, praktyki pedagogicznej i generalnie z ciekawości świata i ludzi.

Z upodobaniem oswajam artystycznie przestrzeń miasta, proponując jego mieszkańcom spotkanie ze sztuką poza galerią czy muzeum. Jako pedagog z zawodu, nie stronię od działań interaktywnych, angażujących przypadkowego przechodnia. Nierzadko odwołuję się też do pytań o naturę poznania czy o wartości.
W Galerii Pięknych Książek chcę pokazać kilka prac w których słowo pisane ma istotny udział. Najnowszą z nich jest “Semiotyka. semantyka, syntaksa – znak, znaczenie, składnia”.

Tytułem całego wystąpienia jest “Środek środka”, dzieło w postaci “Księgi” wzbogacone muzyką skomponowaną na tę okazję przez Dorotę Bąkowską-Rubeńczyk.”

 

 

 

 

 

 

=============

Galeria Pięknych Książek zaprasza na prezentację
warsztatu translatorskiego dla zaawansowanych,
czyli tragikomedii z happy endem

w wykonaniu Franka L. Vigody
(a.k.a. Pushmi-pullyu, czyli po polsku Dwugłowiec)
w osobach Ann Frenkel i Gwido Zlatkesa

Będzie to pokaz na żywo procesu tłumaczenia na angielski fragmentu „Dziennika bez samogłosek” Aleksandra Wata i rozmowa z publicznością na temat sztuki translatorskiej.

w niedzielę, 12 marca 2017, o godz. 16.

* * *

Galeria Pięknych Książek presents
a translating lab at work,
or a tragicomedy with a happy ending

featuring Frank L. Vigoda
(a.k.a. a pushmi-pullyu, or “two-header” in Polish)
starring by Ann Frenkel and Gwido Zlatkes

This will be a presentation of the real-time translation of a fragment of The Diary Without Vowels, by Aleksander Wat into English, followed by a conversation with the audience about the art of translation.

Sunday, March 12, 4 PM

=============

 

 

14 marca 2017 (wtorek) o godz. 18:00

zapraszamy na prezentację nowego tomiku poetyckiego

Barbary Lityńskiej

“Wiersze nowe”

Barbara Lityńska jest aktorką warszawskiego Teatru 21, w którym aktorzy to osoby z zespołem Downa. Basia jest autorką czterech tomików wierszy, z których dwa zostały przetłumaczone na język angielski.

Tomik został wydany w ograniczonym nakładzie: 37 numerowanych egzemplarzy w okładce twardej (w tym 25 na sprzedaż) i 85 numerowanych egzemplarzy w okładce miękkiej (65 na sprzedaż). Podczas prezentacji można będzie zakupić tomik w cenie promocyjnej: w okładce twardej 50 zł zamiast 58 zł i w okładce miękkiej, 25 zł zamiast 28 zł.

 

Egzemplarze tomiku można zarezerwować wysyłając e-mail na adres flv@vigodapress.com, lub telefonicznie 664-399-664.

 

=============

Zapraszamy na projekcję filmu dokumentalnego “Bibuła” (2009)
“Bibuła” to panorama podziemnego ruchu wydawniczego w PRL, w latach 1976-1989. Opowieść o ludziach, którzy łamali monopol władz na informacje i udostępniali Polakom zakazane dzieła wielkich pisarzy, filozofów i naukowców.
Film w czterech częściach po ok. 25 min.

26. luty, godz. 17.

Po projekcji spotkanie z reżyserem Janem Strękowskim

=============

“Duplicator Underground: The Independent Publishing Industry in Communist Poland, 1976-89”
Prezentacja i promocja wydanej ostatnio w Stanach Zjednoczonych książki o polskim podziemnym ruchu wydawniczym i drugim obiegu z udziałem redaktorów Gwido Zlatkesa, Pawła Sowińskiego i Ann Frenkel (via Skype).

Środa, 8. lutego, godz. 18.

“Bookbinding: A Traditional Technique”

Prezentacja filmu o tradycyjnym oprawianiu książek. Film jest w języku angielskim, zapewnione będzie tłumaczenie na polski. Film trwa 63 min.

Czwartek, 2. lutego, godz. 19.

**************

18 listopada (piątek) godz. 19.

nowa i najnowsza

POEZJA AMERYKAŃSKA

wiersze Chany Bloch, Anne Carson, Carolyn Forché, Regie Gibsona, Juana Felipe Herrery, Edwarda Hirscha, Abbie Hoffmana, W.S. Merwina, Molly Peacock, Sapphire, Charlesa Simica, Gary Snydera, Franza Wrighta i innych

w przekładach Franka Wygody

**************

30 października (niedziela) godz. 18

prezentacja (wykład, pogadanka, czy jak to tam zwał) Gwido Zlatkesa
teki plakatów poetyckich “SHAPED POETRY” (Arion Press, 1981)

RÓŻA JEST RÓŻĄ JEST RÓŻĄ (2)

Prezentacja ma związek z organizowanym przez Galerię konkursem na plakat poetycki “BOCZYSKO-I”, na który termin składania prac upływa – przypominamy! – 15 listopada 2016

 

**************

Galeria Pięknych Książek zaprasza dzieci małe i duże (od 6 lat wzwyż)

28 października (piątek) o godz. 17.

Antonina KrzysztońAntonina Krzysztoń

przeczyta fragmenty swojej nowej, nieopublikowanej jeszcze książki

Przeźroczysty chłopiec

Będzie też drukowanie, wylepianki i inne niespodzianki

**************

Galeria Pięknych Książek zaprasza 25 października (wtorek) o godz. 17:30:
PAWEŁ SOWIŃSKI
Tajna Dyplomacja: Książki emigracyjne w drodze do kraju 1956-1989

tajna_dyplomacja_sowinski
Promocja książki. Laudacja: Prof. Andrzej Paczkowski

**************

Galeria Pięknych Książek zaprasza na prezentację (wykład, pogadankę, prelekcję czy jak to tam zwał) Gwido Zlatkesa:

RÓŻA JEST RÓŻĄ JEST RÓŻĄ —
BROADSIDES (czyli plakaty poetyckie, czyli “boczyska”) w USA

skąd się wzięły — jak wyglądają — jak je robić, itd.

18 września (niedziela) godz. 18

Prezentacja ma związek z organizowanym przez Galerię konkursem na plakat poetycki “BOCZYSKO-I”, na który termin składania prac upływa – przypominamy! – 15 listopada 2016.

**************

4 września 2016, godz. 18:00

Miłosz Biedrzycki (MLB)

przedstawi fragmentaryczne sprawozdanie z prób zapisu wierszy współczesnych w języku polskim, pomysłu własnego i tłumaczonego, podejmowanych pod koniec XX i z początkiem XXI w. Także niespodzianki : pochód karłów, połykacze ognia i noży? Nie wiadomo dokładnie co, w każdym razie
ATRAKCJE!

MLB